Professionals over ontwikkelingen, onderzoek en hulp aan achterblijvers
- 02 oktober 2018
Op dinsdag 2 oktober vond, onder de enthousiaste leiding van beleidsmedewerker Franck Wagemakers, de Landelijke bijeenkomst Vermissing plaats. Zo’n vijftig mensen die vanuit hun professionaliteit te maken hebben met vermissingen, kwamen naar het landelijk kantoor in Utrecht om met elkaar te praten over ontwikkelingen, onderzoek en hulp op het gebied van (achterblijvers van) vermiste personen.
Franck is blij dat zoveel mensen op de uitnodiging zijn ingegaan: 'Per jaar komen er 100 mensen bij op de lijst van langdurig vermisten. Mensen die iemand missen, kunnen niet rouwen, er is immers een open einde. Achterblijvers moeten leren om te leven zonder te weten wat de toekomst zal brengen. Dat is moeilijk. Maar achterblijvers lopen ook tegen een hoop praktische en juridische problemen aan. Op een dag als deze kunnen we ervaringen en tips uitwisselen, zodat onze hulpverlening aan achterblijvers goed en adequaat blijft.'
Noodhulp
Hoewel de aanwezigen vanuit hun vakgebied allemaal iets met vermissingen te maken hebben, was het gezelschap zeer divers: Casemanagers, AD’ers, JD’ers en beleidsmedewerkers waren vanuit Slachtofferhulp Nederland aanwezig, maar er waren ook diverse externe vermissingsspecialisten. Zo kwam Patricia Wittebroodt vertellen over haar lotgenotengroep en liet Laura Berguis van het Fonds Slachtofferhulp weten dat voor het eerst noodhulp is aangeboden aan achterblijvers.
Onderzoek naar achterblijvers
Dr. Lonneke Lenferink is onlangs gepromoveerd op haar onderzoek naar achterblijvers van vermissingen. Voor haar onderzoek heeft zij meerdere achterblijvers geïnterviewd, onder andere over hun psychische problemen en stressklachten, maar ook over de meest behulpzame omgangsstrategieën. 'Achterblijvers blijken vooral er vooral baat bij te hebben als zij hun emoties uiten, als ze morele steun zoeken en als ze proberen de situatie te accepteren,' legt Lonneke uit. Met de resultaten van dit onderzoek heeft zij een nieuwe therapievorm voor achterblijvers van vermissingen ontwikkeld, waarin gebruik wordt gemaakt van mindfulness.
Tips en advies
Meer informatie en een lijst met gecertificeerde therapeuten is te vinden op levenmetvermissing.nl. En ook op slachtofferhulp.nl vindt u tips en adviezen hoe om te gaan met (achterblijvers van) vermiste personen.